Mesi tare blogi

2020 aasta kokkuvõte

Täiesti uskumatu, milliseks võib üks aasta muutuda ja kui palju muuta maailma ja ühiskonda. Mikroettevõtjana oli see üks paras pähkel, mida pureda!

Aasta algus oli veel paljulubav, kus muudkui ootasime, et läänetuuled pöörduksid ning idast meile külma ja pakast tuleks. Aga ei, tuultel olid omad plaanid ning jäätunud Peipsi järve me 2020 aastal ei näinudki! Olen alati perenaisena külastajategruppe vastu võttes saanud nentida, et meil siin Peipsi ääres on turismis kaks kõrghooaega – talv ja suvi! Et oleme õnnega koos. Tänavune talv lõi ninanipsu.

“Pole midagi! Teeme siis kevadel ja suvel usinamalt tööd,” mõtlesime.

Kevade ja õppereiside asemel saabus koroonaviirus. Ja kõik pandi lukku, esimesena turismisektor. Oli keeruline, ent mitte lootusetu aeg. Meelt me ei heitnud ning imeliste aprilliilmadega veetsime aega värskes õhus. Meil on see luksus! Meie Peipsi järve äärsed paadimajad hakkasid vaikselt ilmet võtma, sest sai neid korduvalt ja korduvalt krunditud, värvitud, vuugitud ja viimistletud. Sotsiaalmeedia abil viisime läbi nimekonkursi ning juunikuus oli rõõm avada külalistele paadimajad nimedega Mesipesa ja Mesisviit!

Mesisviit imelise Peipsi vaatega!

Suvi oli meil õnneks töine! Kui maailm on lukus, siis eestlased avastasid hoolega kodumaad ja see oli väga toredate kohtumiste aeg!

Suve lõpuks täitus üks unistus! Juba pikki aastaid on perenaine soovinud teemaja, kus külalistega samovari ääres juttu puhuda. MTÜ Peipsi Tulevik tegemiste käigus selle lõpuks ka 29.augustil avasime, et astuda kogukonnale sammukesi lähemale ja pakkuda kohta õpitubade läbi viimiseks.

Peremehe üks unistusi täitus suvel samamoodi. Juba eelmisel sügisel Eestisse toimetatud vana kalurilaev sai Tartus paadimeistri käe all uue elu ja hingamise ning jõudis lõpuks Peipsi äärde. Nimeks sai talle MESIROOS.

Vaikselt sai Mesiroosile toolid sisse meisterdatud ja tentide jaoks toestused pandud. Nokitsemine veel jätkub, aga vähemalt on üks tore laevuke päris meie oma.

Sügise möödudes läks kõik siin Peipsi ääres jälle vaiksemaks ja vaiksemaks. Viirusepärdik uitab ringi ja hoiab inimesi kodudes. Pea kõik jõuluüritused on tühistatud nii meil kui teistel meie saatusekaaslastel. Egas midagi, pead ei saa norgu lasta, seega meie mõtted keerlevad ikka selle ümber, mida ja kuidas edasi. Nagu peremees armastab öelda: magajale jagub und ja tegijale tööd. Nii oleme muudkui toimetanud:

 • Samovarimaja sai väga vajalikud vihmaveerennid ning vundamendiplekid. Loodetud fassaadi värvimistööd jäid liiga hilja peale, seega novembris neid enam mõtet polnud teha ja lükkusid kevadesse.
 • Kaua mõeldud ja oodatud Mesi tare terrassikatus sai valmis, küll on veel siit-sealt värvimist, aga ega talviste ilmadega seda teha ikka saa.

Natuke saime kaamerasse ka naeratada:

 • Jaanipäeva järel käis külas “Žiguliga Isamaal” võttemeeskond ning ootame juba isegi, et tulemust telerist vaadata. Uuel aastal on põhjust teleri ette end sättida.
 • “Maahommik” uuris ja vaatles, kuidas meie pere ning külarahvas jõuludeks valmistuvad. Seda saab näha juba 26.detsembril.
 • “Ringvaade” uuris kevadel meie samovare ja tegi Samovarimaja valmimisest armsa loo.
 • Terevisioon kutsus perenaise eetrisse 2020.aasta koroonakevadest rääkima.
 • Postimees ja MaaElu külastasid meid mitmeid kordi, sest kui ikka põnevaid asju teeme siin, siis tuleb nendest ka aru anda.
 • Maakodu ajakiri tegi loos puhvetkappidest ja perenaise mummulised nõud said looks räägitud.

Kuku raadio ja RingFM tundsid huvi, kuidas meil keerulisel ajal läheb.

Mõned vahvad projektid said töösse veel või ootavad toimetama hakkamist. Neid vilju saab loodetavasti 2021.a näha.

Mis aga ära jäid? Pea KÕIK üritused:

 • Kolkja Kelk koos talveprääznikuga.
 • Kalaküla
 • Varnja Kalalaat ja üle-eestiline avatud kalasadamate päev
 • Tagadi laat nii kevadel kui sügisel
 • Peipsi Toidu pidu

ÜRITUSTEST toimus:

Aasta algul toimus väga vägev Sibulatee saunafEST! Suured tänud veelkod saunadele, nende peremeestele, auhinnafondi sponsoritele ning külla tulnud saunasõpradele!

Peipsi Toidu Tänav ja Sibulatee puhvetite päev olid ainsad meie tänavused toiduga seotud suurüritused. Külalisi oli murdu ja õnneks ühtegi viirusejuhtumit nendega ei kaasnenud.

Rõõmu jagus ka aasta lõppu:

 • Tartumaa Hea Tegu konkursil “Projektivaba tegu 2020” kategoorias valiti Samovarimaja võitjaks!
 • Peipsimaa Turism /visitpeipsi.com tunnustasid nii Samovarimaja kui ka Mesi tare kodumaja panuse eest Peipsimaa turismipiirkonna arendamisel ja tutvustamisel 2020.aastal.

Armsad Mesi tare sõbrad, toetajad, fännid ja külalised! Aitäh, et te olemas olete! Olge terved!

Mesi tare pererahvas soovib Teile kaunist jõuluaega!

Mesi tare pere jõulunurk

Sibulatee ikka võrgutab!

Jõulud on ukse taga ja meie askeldame, et jõulutunnet luua. Kuigi külastajaid koroonaviiruse tõttu on vähem, kui tavaliselt, siis teeb jõuluehteis maja endale ikka rõõmu!

Aga et on teistmoodi aasta, tahaks perenaina ka teistmoodi ehtimist teha. Meie ja meie piirkonna märksõnad on ikka olnud kala, sibul ja samovarid, ent selliseid kuuseehteid toidupoes ja Magaziinis ei müüda. Seega tuleb ise käised üles käärida ja ükskord pikema autosõidu ajal rändasid mõtted peas ringi, kuni sähvatas: võiks ju savist teha?

Aga kust leida tore savikoda või mõni õpituba? Enne, kui jõudsin mõelda Tartu peale, tuli väike muie näole: Sibulateel on kõik olemas! Alatskivi lossi keraamikakoda on piki aastaid olnud samuti koos meiega Sibulatee võrgustiku liige ja sinna koos perega läksimegi. Pea 2 tundi toredat ajaveetmist ning kuuseehted said voolitud.

Jõuluks vast on ahjus nad valmis küpsetatud ja saabki kuuse külge riputada!

Kaunist jõuluaega, armsad sõbrad, külalised ja fännid! Olge terved!

Samovarikunst

Varnja Samovarimaja ei koosne üksnes erinevatest samovaridest vaid pakub rohkelt uudistamist ka üleüldises samovaritemaatikas. Perenaisele meeldivad nii köögirätikud, millel samovarikujutis peal, kui postkaardid, margid, ümbrikud ja muud kujukesed. Ning loomulikult katavad seinasid ka samovarimotiividega maalid.

Eesti ei ole väga samovarimaa ja seetõttu on temaatiliste esemete leidmine, kogumine ja esitlemine päris keeruline ülesanne. Leiab üksikuid maaliteoseid samovaride motiividega. Eriti praegusel koroonaajastul, mil välismaale ei saa ega kipu ning rahvusvahelised pakisaatmised on pika vinnaga. on raske ka piiri tagnt midagi põnevat otsida ja leida.

Törts tögades on tore nentida, et kõik Varnjas toimetavad Sibulatee liikmed (Voronja galerii, Lendav Laev, Mesi tare + Samovarimaja) pakuvad külalistele õdusat olemist, teekosti ning midagi ka hingele. Kui Voronja on üdini kunsti täis kohake ja Lendava Laeva perenaine kunstnik, kes koduresto viimseni täitnud sooja, värviküllase ja põneva silmailuga, siis Samovarimaja on olnud nagu Vene muinasjuttudes see kolmas vend 🙂

Ja mis siis teha, kui kunst ise su juurde ei tule? Siis tuleb käised üles käärida. Niiet tutvustamegi meie perenaise debüütetteastet kunsti vallas:

Lõuendiks kuuri alt leitud puitmaterjal, mida on varasemad elanikud tõenäoliselt kasutanud mõrratähistena. Puidutätoveerimismasinaga, maakeeli puitu kärsatades, on peale joonistatud erinevad samovaride kujud.

Nii saigi perenaine käe valgeks siin Varnja kunstikülas!

Uudiseid Samovarimaja rindelt

Kuigi koroonaviirus vallatleb väljas ning turismisektoris on vaikne november käsil, on aeg hea selleks, et tegeleda põnevate nokitsemistega. Varnja Samovarimaja täieneb vaikselt uute põnevate asjadega, et olukorra paranedes näidata külastajatele täienenud samovaride kollektsiooni ning mitte ainult.

Samovarimaja perenaise lapsepõlvesõber on võtnud ette uue põneva väljakutse. Ehtekunstnik Liina Lelov (@liinalelov) on samovaridest inspireeritud.

Kas oskad ära arvata, mis piilupildil teoksil?

Samovarimaja avatud!

Mesi tare pererahvas on juba mitu aastat toimetanud ka MTÜ Peipsi Tulevik nimel et kogukonnategevuste kaudu piirkonda arendada. Nii oleme ellu kutsunud Varnja Kalalaada ning viinud läbi erinevaid õpitubasid ja matkasid.

Mesi tare pererahva hoog aga pole katkenud, vaid juba veebriuarist saadik oleme kiire külalistehooaja vahele tegelenud ühe teise toreda ettevõtmisega. Perenaisel ja peremehel on sõna otses mõttes üle pea kasvanud nende ühine hobi – koguda samovare. Et me enam samovaridega tuppa ära ei mahtunud, leidsime peale pikki otsinguid ja planeerimisi, et kuurinurgast enam ei piisa, vaid ongi vaja eraldi maja nende kaunitaride jaoks.

29.augustil avasime Varnjas Samovarimaja kuhu avamise hetkeks oli kogunenud 88 samovari ja samovarilaadset toodet (suveniirid klaasist, portselanist kasetohust jne). Juba kahe esimese päevaga kasvas külaelanike abiga kollektsioon 92 samovarini!

Oleme septembris avatud laupäeviti ja pühapäeviti ning talvel ettetellimisel gruppidele. Uuel kevadel anname avatud graafikust aegsasti teada!

Kunstiküla Varnja

Kui Mesi tare perenaine 7 aastat tagasi esimest korda Varnjat külastas, oli tegemist pisut unise ja pisut tolmu kogunud külakesega. Aga midagi siin oli, võimas Peipsi ja silmiköitev arhitektuur, sibulaletid ja soe päike, võibolla ka midagi kolmandat ja sõnadesse pandamatut, suur armastus peremehe vastu niisamuti.

Kogu selle aja jooksul on olnud põnev ja rõõmustav jälgida, kuidas Varnja on end sirgeks sirutanud, tolmu üleriietelt maha rehmanud ja järjest säravamaks muutub.

Siililegi selge, et siin külas on kunsti palju! Me ei pea isegi esile tõstma võrratut Voronja galeriid ja iga-aastaseid huvitavaid näitusehooaegasid, ega ka samaväärselt värvirikast kodurestot Lendav Laev, mille perenaine Tuuli Vahesaar kunstnikuna üleni hubaseks, soojaks ja ahhetavalt kauni kunstiga rikastades muutnud on.

Nii nagu Teleturus, siis ka Varnjas – see pole veel kõik. Varnja on juba täna Kunstiküla tiitli omistanud, sest vaadakem kasvõi meie küla pikka tänavat!

2020-08-04 17.19.382020-08-04 17.21.082020-08-04 17.25.562020-08-04 17.28.38

Kus on, sinna tuleb juurde. Mesi tare pererahva uus põnev ettevõtmine Samovarimaja lisab küla kunstikogusse oma panuse. Esialgu siseruumidesse ja kui jõudu-jaksu jagub ning töödega sinnamaani jõuame, et välisilmet turgutama asume, siis ka meie Samovarimaja seinad ei jää kindlasti tagasihoidlikuks.

Kunstikülas näeme!

Paadimajad Peipsi ääres ootavad!

Mesi tare paadimajad on omale nimed leidnud ning iga viimnegi detail on paika pandud. Nüüd on uksed valla ja ootame külastama ning puhkama Peipsi äärde.

Mesi tare rannas ootavad külalisi nüüdsest kolm paadimaja. Esimene neist, juba 3 aastat elamusmajutust pakkunud paadimaja nimega Mesi-spa sai kaks uut pereliiget Mesipesa ja Mesisviit.

Bronerida saab booking.com või e-kirjaga info@mesitare.ee

Alanud on uute paadimajade nimekonkurss!

ÜLESKUTSE!
Aita meie uutele paadimajadele nimed panna!

Alates 2017.a maikuust, mil sai valmis Mesi tare saunapaat, millele teie, armsate FB sõprade ja fännide abil sai nimeks valitud Mesi-spa, on perenaisel olnud salaunistus. Et kui tore ja vahva elamus külalistele see oleks, kui meil oleks Peipsi ääres üks kihvt paadikämpingmajade ala.

Et perenaine oli seda ainult oma peas ja une ootamise aegu mõtisklenud, oli seda toredam avastada, et ka Mesi tare peremehe mõtetes olid unistused sama rada veerenud. Nii oli ühtäkki meil ootel ja siis juba töös mitu uut paadiprojekti. Nüüdseks on aeg sealmaal, et jäänud on veel nipet-näpet detaile paika panna ja siit-sealt viimistleda, aga juunikuus saame meie uued paadimajad külalistele avada!

Aga nii nagu meie ettevõtmised on kulgenud ikka Mesi-pere rüpes, vajavad ka uued paadimajad vahvaid perre sobivaid Mesi-nimesid. Milliseid uhkeid nimesid meie paadimajad kanda võiksid? Kas sobiks Mesipesa või Mesiroos? Mesipärlikarp või Mesineitsi? Mesilennuk või Mesivrakk? Mesiparv või Mesi-TV? Kõik pakkumised oodatud siiasamasse algpostituse KOMMENTAARIDESSE.

Mõlemad uued paadimajad on kahekohalised öömajad, seal on istumiskohad ja kööginurk. Väljas on grilli- ja lõkkekoht ning istumiskohad. Sauna nendel paadimajadel peal ei ole.

Kõigi nimepakkujate (kes on ka Mesi tare kodumaja FB lehe jälgijad) vahel loosime välja KAKS ööbimist kahele Peipsi järve ääres nendes samades paadimajades. Loosimine toimub 29.mail 2020 ja võitjad kuulutame välja meie FB lehel!