Mesi tare blogi

Mis juhtub, kui peremees kööki üksi jätta?

Mis juhtub, kui Mesi tare peremees kööki üksi jätta? Tavaliselt suur segadus, mida perenaine hiljem koristama peab 🙂 Selline oleks standardvastus.

Peipsi tint

Kui aga küsimusele eelneb see, et peremees saabub järvelt (või naabrimehe hoovist, kes on rannakalur) suure kausitäie kõige värskema Peipsi tindiga, siis juhtub see, et peremees asub toiduga kulinaarseid katsetusi läbi viima ning köögist leiab hiljem terve portsu erinevaid Peipsi hõrgutisi:

Fritüüritud Peipsi tint.
Fritüüritud Peipsi tint taignas.
Peipsi tint tomatikastmes.
Peipsi sibul taignas.

(ja leiab ka muidugi suure segaduse, see selleks)

Kui nüüd suu vett jooksma hakkas, siis tule laupäeval Varnja kalalaadale ning pühapäeval Mäetaguse küünis toimuvale Peipsi toidu suurele peole. Ühtteist sellest menüüst on saadaval mõlemal üritusel!

Peipsi tint ja Peipsi sibul

Varnja kalalaat 2018 sel laupäeval

Kevad on Varnjasse värve ja rõõmu toonud! Varnja kalalaat juba sel laupäeval, kl 9-15!

kalad

Hetkel registreerunud 130 kauplejat Varnja külaplatsil ja pikal külatänaval toimuvale laadale. See on äge!

  • Meil on üle 10 kalamüüja nii kohaliku Peipsi toodangu kui ka teiste Eestimaa nurkade kalaga, lisaks Varnja sadamas avatud kalasadamate päeval müügil värske kala, mis mehed hommikul võrkudest ja mõrdadest kätte saavad.
  • Kõhtu täidab Mesi tare TINDISUPP, toitu pakuvad ka kohalikud prouad ning leiab palju muidki maitseid.
  • Meil on korralik valik istikuid, suvelilli ja köögiviljataimi!
  • Meil on põnevaid käsitöötegijaid ja vajalikku tööstuskaupa, alustades kohalike ettevõtete patjade-tekkide toodangust kuni kaugemate Eesti tegijateni välja.
  • Meil on palju muudki! Esineb ansambel Parvepoisid ja vahepalasid valib välja DJ Indrek Kalberg.
  • Külastajatele on avatud Varnja Elava Ajaloo muuseum (pilet 1€) ning kui proua Zoja terveks saab, siis ka Varnja palvela!

Pavel Varunini näitus Vene muuseumis

Mõnikord ikka juhtub, et ka meie võtame aja maha ja puhkame. Näiteks pealinnas Tallinnas. Jalutas Mesi tare perenaine Tallinna vanalinnas Pikal tänaval, kui ühtäkki pilk jäi peatuma ühel järjekordselt ilusal majauksel, mis teatas, et just nüüd ja praegu on seal Peipsi ikoonide näitus.

No ei saa me Peipsita, isegi pealinnas tuleb ta me juurde. Kõnealune näitus Vene muuseumis aga on väga põnev. Palju vanausuliste elu edendaja Pavel Varunini puuikoone ning vene lubokke. Soovitame minna vaatama kõigil Peipsi ja vanausuliste kultuuri austajatel.

Peipsi noodiread

Peipsi sügis = Peipsi sibul

Peipsi talv = karakatitsad

Peipsi suvi on üleüldse üks maagiline aeg (ja ärgem unustagem muidugi suitsukala ning malasolnõi kurki).

Aga mis iseloomustab Peipsi kevadet?

Muidugi Peipsi noodiread! Tänavune kevad on muidugi veidi ajakavast maas hilinenud talve tõttu ja Peipsi jääkaan alles taandub, kuid juba on räästade alla tekkimas hoogsalt Peipsi noodiridasid. Särjed, mis soolas seisnud, pannakse järjest nöörile kuivama ja see moodustab ilusa sümfoonia räästade all ja majaseinte taustal. Pea igas hoovis võib seda kohata, kui oskad otsida või saad õiguse piiluma tulla.

Mesi tare pererahva räästaidki katavad kaunid noodiread.

Peipsi noodiread

Sibulatee noppis pealinnast regionaalmaasika!

Teisipäev oli Sibulatee piirkonnale, nii sihtkohana kui ettevõtjate võrgustikuna väga tähtis päev. Stenbocki majas jagasid peaminister Jüri Ratas ja riigihaldusminister Jaak Aab regionaalmaasikaid. Tänavu anti välja 4 maasikat oma piirkonnale tugevat mõju avaldanud algatustele, sealhulgas tunnustati ühena ettevõtmistest Sibulateed!

Meie jaoks on see suur tunnustus, et meid on märgatud nii kohalikul tasandil kui ka riigitasandil. Kokku kandideeris regionaalmaasikatele 23 nominenti.

Suur au oli Mesi tare kodumaja perenaisel koos MTÜ Sibulatee eestvedaja Liis Lainemäega olla kutsutud auhinnatseremooniale.

Loe uudist ka sibulatee lehelt ning Postimehest (lisaks ka Tartu Postimehe lehel) ning vaata Kanal2 Reporterist.

Päästeoperatsioon Peipsil

Alles kirjutasime, et meie panime Peipsi seekordsele talvehooajale lõpu, sest ilmaolud on liiga kiiresti halvemuse poole muutuvad. Alates homsest, 7.aprillist on liikumine Peipsil keelatud nii masinatega kui jalgsi. Täna otsustasid veel sajad kalamehed võimalusest viimast võtta ja Emake Loodusel olid teised plaanid:

Õhtuleht 06.aprill 2018

Ja see ei ole isegi mitte aprillinali. Igal aastal tuleb piirivalvel sadu kalamehi lõksu jäänud järvejäält päästa. Tehnikat ei päästa mitte keegi, see on “uppuja” oma asi.

Ootame nüüd rahulikult, et loodus koostöös kevadega teeks oma töö ja edaspidi püüame kala paadist. Eks?

Talvehooaeg Peipsil on lõppenud

Käes on päikselised aprilli kevadilmad, mistõttu panime 2018 talvisele karakatihooajale punkti. Viimase sõiduga Peipsi järvel oli juba tükk nuputamist kust ja kuidas kaldaäärsest lahvandusest üle saada. Ei ole mõtet riskida ei elude ega tehnikaga.

Veel mehed käivad tõukekelkudega järvel, kuid meie enam seda teha ei soovita. Silmnähtavalt tundidega jääolud muutuvad ning jääme nüüd pigem ootama jääminekut. Seni tõrvame paate!

Kohtume jäävabal Peipsil ning siis juba rendi paat Mesi tarest!

Hooaja pidulikuks lõpusõnaks väike vahva droonivideo!