Mesi tare blogi

Meil on uudiseid!

Me oleme mõnda aega vaikselt olnud, mis ei tähenda samas, et midagi meil siin ei toimu! Vastupidi!

Meil on mitmeid uudiseid jagada.

  1. Mesi tares on nüüdsest päris uhiuus vannituba! Kuigi meie tare on jätkuvalt edasi ehe ja autentne, lõime ühte peidetud ruumi tänapäevasemad võimalused kümbluseks.

2019-05-13 16.12.41

2.  Meil on valmimas Mesi tare rannaala. Veel käivad viimased tööd, kuid suvekuudel loodame juba muru tärkamist, et mõnusalt jalutada piki kanaliserva järveni. Oleme ikkagi puhkemaja Peipsi ÄÄRES!

3. Koostöös teiste sibulateelistega muudame piirkonna siiruviiruliselt kirjuks. Tegime talgud, et valmistada rõõmsavärvilised teeviidad, mis edaspidi meie kõigi külalisi hõlpsalt abistaksid orienteeruda.

Sibulatee viidad

4. Ka meie hooviala on muutumises. Hetkel arendustööde tõttu on muru asendunud silutud mullaga, kuid uus muru on peagi tärkamas. Suvehooaja alguseks saab valmis ka meie uhiuus väliterrass hoovis.

Meil on töid ja tegemisi veel teisigi. Anname neistki peagi teada!

Kohtumiseni Mesi tares!

Varnjas toimus viiendat korda kevadine kalalaat!

Milline vahva laupäev Varnjas sel korral oli!

27.aprillil, viiendat korda toimunud Varnja kalalaadal oli kohapeal veidi üle saja müügipunkti ning päikselist ilma ja vahvat programmi saabus uudistama hinnanguliselt 5000 külastajat.

Nagu ka kahel eelmisel aastal, oli selgi korral samal päeval toimumas üleeestiline avatud kalasadamate päev, millest võtsid osa Peipsi äärest Kolkja ja Varnja sadamad. Et väikeses Varnjas on laadaala ja sadam lähestikku, oli korraldajatel tore panustada kogukondlikku ettevõtmisse. Üheskoos töötati välja mõlemaid üritusi toetav ühisprogramm, mis pakkus palju tegevusi suurtele ja väikestele.

Vaata meie väikest pildigaleriid:

Ülevaade laadast Tartu Postimehes:

“Vaata, mida head ja paremat saab täna mekkida Varnja kalalaadal”

Ülevaade Postimehes:

“Galerii: kalasadamate päev pakkus lähivaate sadamate siseellu”

Maaeluministeeriumi pressiteade:

“Avatud kalasadamate päeva külastas 28000 kalasõpra”

 

Varnja kalalaata korraldas MTÜ Peipsi Tulevik ning toetas KÜSK kohaliku omaalgatusprogrammi kaudu.

Sibulateel tulekul: kolm ühes üritustepäev

27.aprill 2019 on meie Sibulatee piirkonna jaoks üks vahva tegemisi ja üritusi täis päev, mis annab sobivalt hoogsa avastardi kevad-suvehooajaks!

Varnjas toimub viiendat korda Varnja kalalaat!

Kohe kalalaada kõrval avab oma uksed Varnja sadam, sest toimub ka üleeestiline avatud kalasadamate päev.

Ja kui sul kalalaada toodangust, sadamatööst ja laevasõitudest veel väheks jääb, siis ümberringi on avatud 9 põnevat koduhoovi, sest esimest korda toimub Sibulatee kalapuhvetite päev.

Kogu päeva vältel palju põnevaid õpitubasid, elavat muusikat, lasteetendusi. Olemegi eriti palju sel aastal püüdnud leida tegevusi just peredele.

Kohtume 27.aprillil Varnjas!

Varnja_kalalaat

Mesi tare vigurdab

Mis on esimene kevademärk Peipsiveeres? Isegi enne Peipsi noodiridu ehk räästa all rippuvate voblanööride?

See on majade ette kerkinud puuhalukoormad. Pea igal elanikul on ühtäkki tänava ääres suur hunnik uue talve puid, mis tuleb hoolega saagida, lõhkuda ja riita laduda. Suure vilumisega jõudumööda pererahvas seda tööd praegu teebki. Iga päev, mil mööda kolme vanausuliste küla tänavaid liigume, märkame kerkivaid puuriitasid ning tehtud edusamme.

Sama vilgas töö käib ka Mesi tares. Meie majaesine on hetkel hirmus trööstitu, sest sinna ette kerkis mitme meetri kõrgune ja veel rohkemate meetrite laiune puukoorem, mida nädalpäevad vähehaaval omale puukuuri veame ning uusi riitasid laome.

Aga Kiiksuga Sibulatee poleks ju oma nime vääriline, kui me riida ladumisel väikseid krutskeid ei harrastaks. Nii sai meil valmis seekord isevärki puuriit.

Mesi tare kevadekuulutaja

Kuidas meie kevade alguse kuulutaja meeldib?

2019. aasta üleeestilise talgupäeva teema on juba välja kuulutatud. Kui tänavu põnevad õueraamatukogud tehtud saavad, siis järgmisel aastal võiks küll vigurpuuriitasid laduda. Mis arvad?

Teeme ära talgud 2019

Kui sa teed midagi südamega nii, et endal silmad säravad peas, puudutab see ka teisi su ümber. Nii on meiega juhtunud rohkem kordi, kui üles lugeda jõuame. Aasta esimestel päevadel tegime peremehega Mesi taresse tänavaraamatukogu. See andis hea võimaluse kodus raamaturiiulit sorteerida ning pakkuda midagi kogukonnale. Ühtäkki jõudis meie vaikne oma asjadega nohistamine rohkemate inimeste teadvuseni.

Mesi tare peremees värvati sellise panuse eest Teeme Ära 2019 reklaampoisiks. 4.mail 2019 on järjekordne talgupäev! Kutsume meiegi üles oma kodukohti üles vuntsima, talveunest äratama ja kevadele vastu sammuma. Või hoopis, teeks äkki igasse külasse oma tänavaraamatukogu! Vot see oleks äge!

teemeära

Sibulatee SUBBOTNIK

Elu on seiklus!

Võta aega sõpradega koos olla ja teha midagi teistmoodi. Avasta Peipsiääre ilu ja võlu, siinset autentset külaelu kohalike inimestega läbi Sibulateele iseloomulike tööde!  Subbotniku ehedad kogemused loovad mälestusi terveks eluks, sest siin käib töö ja vile koos! Sõpradega külg külje kõrval töö tegemine loob hoopis teistsuguse õhkkonna kui koos palmisaarel liiva peal lebamine. Kindlasti on see üks sündmustest, mida ka aastakümnete pärast koos emotsioonirikkalt meenutate.

Puhkust Sibulateel vürtsitavad kohalikud maitseelamused.

Sibulatee SUBBOTNIKUL Mesi tares ootavad sind koos sõprade või perega ees:

  • vastavalt aastaajale Sibulateele iseloomulikud tööd

-Varakevadel “Peipsi noodiread” – kala püüdmine Peipsist (või lasete selle töö peremehel ära teha), kalade võrgust välja võtmine, võrkude lappamine, võrkude sisse panemine, kala soolamine, peale soolamist kalade pesemine ja nööri otsa ajamine, kalade riputamine räästa alla ja tekkinud Peipsi noodiridade imetlemine. Valminud vobla söömine otse nöörilt.

-Hiliskevadel võsa raiumine, õunapuude kärpimine, okste põletamine, lõkkelõhna nautimine ja lõkkepaistel soojendamine. Tuhakartulite tegemine!

-Suvel põdrakanepi korjamine ja fermenteerimine. Ivantšai tegemine koos Mesi tare perenaisega ning samovari hingeelu tundma õppimine. Peale mõnusat õpituba värskes õhus saad ise tehtud talvetee koju kaasa.

-Sügisel põneva mobiilse sauna ehitamine nullist valmissaunani. Sauna testimine!

– Vajadusel läheme hoopis kogukonnale appi – aitame sibulapeenarde töödega või vahetame ja värvime aialippe! Ka teised sibulateelised on valmis välja pakkuma traditsioonilisi talgutöid nende juures.

  • Sauna kütmine ja saunatamine
  • Kala suitsutamine, otse lõkkel pajas kalasupi keetmine ja toidu nautimine.
  • Mõnus atmosfäär, melu, kihvtid mälestused sõpradega koos veedetud ajast.
  • Ööbimine vanausuliste traditsioonilisse majja rajatud Mesi tare kodumajas (2 ööd).

Sibulatee SUBBOTNIK, see on päris asjade tegemine kohalikega koos ning toreda päeva nautimine.

Ootame SUBBOTNIKULE 6-10 osalejaga seltskondi või perekondi.

Kõik hinnas paketis on:

  • majutus 2 ööd
  • Peipsi toit
  • kultuurikümbluse töötuba vastavalt hooaja töödele (kestvus 4-5h)
  • lõbu ja vahva melu koos Mesi tare pererahvaga

HIND: 130 eurot inimene

 

Karakatisafari hooaeg kestab!

Tänavu oleme teinud karakatisafarisid paljudele erinevatele seltskondadele. Üks lemmikuid oli Peipsimaa seikluspargis peetud sünnipäevasõit ehk Peipsi-Antarktika polaarekspeditsioon.

Lastele pakkus palju rõõmu rüsijää hunnikutes turnimine ja pepu peal alla liuglemine. Vaata, kui rõõsad ja roosad need mudilased on! Miks mitte pidada sünnipäeva õues värske õhu käes?